AKORDEONOVÝ BEDERNÍ PÁS PRO ZDRAVÁ ZÁDA

Určitě znáte přísloví „ve zdravém těle zdravý duch“. Čínská medicína dokonce říká „kdo nemá v pořádku páteř, nemá v pořádku nic“. Hra na akordeon představuje pro hráče jednostrannou fyzickou zátěž. U akordeonu je správné držení důležité, protože se jedná o váhově těžký nástroj a špatné návyky způsobí dříve či později bolesti zad. Do této doby se bohužel o ergonomii hry moc nemluvilo.

Uvažte k čemu bude vaše umění, když vám hra bude působit bolest místo radosti. Aktivním přístupem předejdete zdravotním problémům!

OBJEDNAT BEDERNÍ PÁS

Co dělat, aby záda netrpěla

  • pravidelně cvičit – protahováním zkrácených a posilováním ochablých svalů (strečink, jóga, SM-systém)
  • držet nástroj s rovnými zády pomocí bederního pásu

                     

V čem pomůže bederní pás

  1. budete mít nástroj v ose těla jak vidíte na obrázcích výše
  2. pevně zafixuje akordeon na těle – vestoje vám nebude akordeon „utíkat“ ze strany na stranu podle tahu měchu a vsedě už nebudete zapírat spodní hmatník o pravé stehno, což působí skoliotický náklon zad
  3. při hře vestoje zamezí zatuhlosti ramen přenesením tíhy do oblasti kyčlí (princip stejný jako u turistického batohu s bederním popruhem)

Upevnění bederního pásu

Pás je kvůli vysoké pevnosti vyroben z kvalitní kůže a skládá se ze střední polstrované části a dvou postranních pásků pro přesné nastavení na obvod trupu každého hráče. Na koncích jsou karabiny pro upnutí do oka ve spodní části nástroje, kde jsou připevněny standardní řemeny. Není tedy třeba do nástroje montovat nové úchyty.

Pás můžete zapínat dvěma způsoby:

  • zacvaknutím a odcvaknutím karabiny do/z oka ve spodní části nástroje (stejné oko jako pro standardní řemeny)
  • karabiny necháte trvale zacvaknuté a pás rozepínáte a zapínáte boční přezkou viz obrázek níže (vhodnější např. pro učitele u žáků na ZUŠ nebo pro rodiče u menších dětí, které si samy karabinu nezacvaknou)

Pás plní svoji funkci jen tehdy pokud je dotažen na tělo – nevzniká mezera mezi nástrojem a tělem hráče. Pás stáhněte až k bokům (viz obrázek níže).

Ukázka uchycení bederního pásu k akordeonu

Jakou zvolit velikost

Bederní pás se vyrábí ve třech velikostech – pro děti, dorost a dospělé. Délka střední polstrované části má zhruba odpovídat polovině obvodu v oblasti beder, dotažení se pak provede bočními pásky. Délka bederní části dětského pásu je 28 cm (celkový obvod v bedrech 63 – 92 cm), dorostového 36 cm (celkový obvod v bedrech 72 – 93 cm) a dospělého 48 cm (celkový obvod 78 – 108 cm).

Co o bederním pásu říkají pedagogové

„Zabýval jsem se využitím přídavného zádového řemenu při hře na akordeon a mohu potvrdit jeho pozitivní účinky. Dříve se akordeonisté ergonomií hry příliš nezabývali a samozřejmě si tak mohli nechtěně přivodit lehčí či vážnější zranění. Bolesti zad, zatuhlé svaly a záněty šlach byly běžnou praxí. Ergonomický popruh plní funkci opory ke standardním párovým řemenům, rozkládá lépe váhu nástroje a přináší odlehčení ramenům a vrchní části zad. Tento systém jsem sám testoval a mohu jedině doporučit. Obavy nejsou na místě, protože na pocit uvolnění a svobody u nástroje si zvyknete opravdu rychle.“

Mgr. Jakub Jedlinský, vyučující Konzervatoře Pardubice

„Během hodin jsem si všímala, jak žáci mají tendenci sedět shrbeně u nástroje. Proto jsem byla nadšená, když jsem objevila bederní pás a přesvědčila vedení školy k jejich pořízení do výuky. Začínám důrazně učit správnému držení akordeonu už od nejmenších dětí. Pokud si děti vytvoří špatné návyky a postupně problém v zádech, náprava je potom během na dlouhou trať. Navíc bederní pás děti naučí nejen držet nástroj v ose těla, ale také nesledovat klávesy během hry, což je zlozvyk, kterého se v pozdějším věku špatně zbavují. Použití pásů rozhodně doporučuji všem už od malých dětí.“

Veronika Leksová, vyučující na ZUŠ Jaroměř a Česká Třebová

Názor primáře rehabilitačního oddělení

„Měl jsem příležitost seznámit se s velmi dobrou pomůckou pro především mladé a začínající akordeonisty. Jedná se o bederní pás pro hráče na akordeon. Tato pomůcka  splňuje velmi důležité požadavky správné fixace akordeonu a vytvoření relativně pevného bloku trupu a nástroje. Přitom vícebodová fixace má velmi příznivý vliv na správné držení těla při hře a výrazně kladně mění rozložení zatížení akordeonisty. Především u mladých hudebníků hrozí díky nadměrné zátěži v růstové fázi vznik přetížení páteře, zejména v hrudním úseku, a dochází ke vzniku skoliozy a kyfozy a asymetrickému růstu těla. Vznikají také svalové disproporce, následné funkční blokády a vznik bolestí. Výhodná je možnost tří velikostí pásu v závislosti na růstu, a tak praktické  využití pro všechny věkové skupiny.

Taková pomůcka na našem trhu chyběla a mohu ji z vlastní zkušenosti dlouholetého hráče na klávesové nástroje  doporučit.“

MUDr. Vladimír Žák, primář rehabilitačního oddělení nemocnice ve Svitavách


Český výrobekBederní pás je český výrobek ručně vyrobený z pravé kůže brašnářem v Pardubickém kraji. Od začátku distribuce v roce 2016 nebyla jediná reklamace (ťukám na dřevo :-)) -> to je ten nejlepší certifikát kvality.

Video o produktu

Leták v PDF ke stažení

Leták je určen pro učitele ZUŠ k vytisknutí a umístění na nástěnce školy a k připojení do informačního emailu rodičům žáků. Může sloužit rovněž pro hromadnou mailovou komunikaci účastníkům harmonikářských srazů, kurzů, akordeonových orchestrů.

česká verze ke stažení v PDF

slovenská verze ke stažení v PDF

OBJEDNÁVKA BEDERNÍHO PÁSU

ZADEJTE POČET KUSŮ U POŽADOVANÉ VELIKOSTI (jinde nechte nulu), rozměry variant jsou na obrázku výše (polovina obvodu v bedrech: 28 cm - dětský, 36 cm - dorostový a 48 cm - dospělý).


Způsob platby a doručení

Osobní vyzvednutí ZDARMA s platbou v hotovosti v Pardubicích (budu vás kontaktovat ohledně předání)ČR - Česká pošta, platba předem na účet ( + 90 Kč, vyčkejte na email s detaily k platbě)ČR - Česká pošta, na dobírku ( + 140 Kč poštovné, doběrečné a balné)SR - Slovenská pošta, platba předem na účet ( + 180 Kč, vyčkejte na email s detaily k platbě)SR - Slovenská pošta, na dobírku ( + 290 Kč poštovné, doběrečné a balné)ČR/SR Základní umělecká škola, na fakturu ( + poštovné dle velikosti zásilky) ČR - Zásilkovna, na dobírku, !NÍŽE ZADEJTE VÝDEJNÍ MÍSTO! ( + 135 Kč poštovné, doběrečné a balné)SR - Zásielkovňa, na dobírku, !NÍŽE ZADEJTE VÝDEJNÍ MÍSTO! ( + 160 Kč poštovné, doběrečné a balné)

->> PRO ZÁSILKOVNU ZDE VYBERTE VÝDEJNÍ MÍSTO <<-

Prodávající:

Ing. Tomáš Morávek
Brožíkova 435
Pardubice 53009

IČO: 76590267
DIČ: CZ8007243321
Neplátce DPH
Obchodní podmínky a ochrana osobních údajů

Telefon: 608 400 409