Příběh italských akordeonů se datuje od roku 1863. Změnil život jednoho muže, později jednoho města i celé země. Přestože působí jako legenda, jde o skutečnost natolik významnou, že dala vzniknout odvětví, které se stalo slavné po celém světě – výrobě akordeonů.
V tomto roce rakouský poutník, který se vracel z návštěvy kláštera v Loretu, požádal o přespání na jedné usedlosti nedaleko městečka Castelfidardo. Poté co se občerstvil se usadil ke krbu a začal hrát na prapodivnou „skříňku“. Bylo to v domě, kde žil Antonio a Lucia Soprani se svými syny. Jednoho z nich, jménem Paolo, tato kouzelná hrací skříňka velmi zaujala. Ve skutečnosti šlo o kopii „akordeonu“ patentovaného v roce 1829 Demianem z Vídně.
Je mnoho verzí jak Paolo k této skříňce přišel – jedna z nich říká, že vstal během noci a prostudoval všechny její skryté taje. Jiná praví, že poutník mu skříňku věnoval z vděčnosti za pohostinnost. Důležitým faktem zůstává, že na základě poznání této malé skříňky a Paolovi vynalézavosti se zrodila výroba akordeonů v Castelfidardu.
V roce 1864 Paolo otevřel malou dílnu v jejich domě za pomoci svých bratří a začíná se psát příběh vůbec první italské značky akordeonů – Paolo Soprani. Po pár letech se Paolo přestěhoval do většího a zaměstnával několik dělníků. První vyráběné akordeony byly prodávány na trzích v okolních městech. V Loretu bylo vždy hodně věřících, poutníků a obchodníků. Paolo tam chodil vystavovat svůj nástroj a přitom se stal také dobrým hráčem.
V roce 1872 se přestěhoval do centra Castelfidarda a otevřel továrnu na ulici Via Garibaldi. Jeho nástroje měly okamžitý úspěch, zejména na venkově, kde se tančilo za zvuku lidových písní. Popularita tohoto nástroje rychle rostla a požadavky začaly chodit také z jiných zemí, zejména z Francie. Na konci 19. století se akordeony začaly exportovat na jiné kontinenty, například do USA, kam emigrovalo hodně Italů, kterým zvuk akordeonu ulehčoval stesk po domově. Aby bylo možné pokrýt narůstající poptávku, musel Paolo najít větší prostor pro výrobu, více dělníků, rozdělit výrobní proces do několika fází a zřídit obchodní kancelář. Z toho důvodu Paolo se svými syny Luigi a Achille otevřel novou továrnu v Castelfidardu, kde již pracovalo 400 lidí.
V roce 1900 měla společnost fenomenální úspěch na veletrhu v Paříži; Paolo se stal členem akademie vynálezců v Bruselu a v Paříži a setkal se s francouzským prezidentem. Pokračoval v práci ve své továrně až do 70 let, kdy firmu převzali jeho dva synové. Zemřel ve svém domě 20. února 1918 ve věku 73 let.
Celou historii italských akordeonů v Castelfidardu připomíná Mezinárodní muzeum akordeonu v centru města. Castelfidardo je také každoročně světovým centrem akordeonového umění. Každé září se tu pořádá Mezinárodní akordeonový festival http://www.festivalcastelfidardo.it/
Historie akordeonů Moreschi
V roce 1910 tehdy osmnáctiletý Giuseppe Moreschi začal vyrábět akordeony v přízemí svého domu na Via C Battisti a následoval tak nedávno založenou tradici výroby akordeonů ve městě. Brzy začal být známý jako schopný řemeslník a akordeony, které vyráběl byly oceňovány pro svou kvalitu a konstrukci nejen v Itálii, ale také v zahraničí.
V roce 1940 už byla dílna příliš malá a Giuseppe se přestěhoval do budovy na Via IV November, kde vznikla skutečná továrna. Zde na větším prostoru byl Giuseppe schopen zvýšit produkci akordeonů a stavět i zakázkové nástroje. S podporou svých 3 synů expandoval do celého světa, zejména do USA. Firma se tehdy jmenovala Moreschi & Figli, měla 150 pracovníků a stala se třetím největším zaměstnavatelem v Castelfidardu – pouze továrny rodiny Soprani (Paolo & Settimio) byly větší. V roce 1956 Giuseppe odchází a v šedesátých letech nastupuje třetí generace, Giuseppovi vnuci Toni a Franco. V té době byla produkce firmy zaměřena na tehdy populární elektronické akordeony, které měly „moderní“ zvuk.
Následně přichází sedmdesátá léta a krize velmi tvrdě dolehla na výrobu akordeonů v Castelfidardu. Mnoho značek zaniklo, změnilo výrobní program anebo zažilo restrukturalizaci tak jako Moreschi. Nicméně nejmladší Giuseppův vnuk Mario se rozhodl zachovat tuto věhlasnou značku, převzal firmu v roce 1978 a pokračoval s výrobou nástrojů. V roce 1995 Mario společně s Giansandro Breccia zakládá firmu Pasco Italia. Tato firma zastřešuje produkci značek Moreschi, Paolo Soprani a E. Soprani. Syn Maria, Michele Moreschi, vstupuje do firmy rok před jeho smrtí v roce 2011.
Michele je již čtvrtá generace a značka Moreschi je tak nejstarším rodinným výrobcem akordeonů v Castelfidardu.
Tým Moreschi dnes – uprostřed Michele
Historické foto z výrobní haly