Časté otázky

Vyplatí se investovat do nového nástroje?

Pokud máte doma potomka, který bere chození do hudebky jako nutné zlo, anebo hrajete u ohně případně v hospodě čtvrté cenové, kde na umělecké úrovni vašeho projevu příliš nezáleží a hlavním cílem je „přeřvat dav“, pak je nový nástroj zcela zbytečný. V případě, že se jedná o váš životní koníček, profesi, anebo máte talentovaného žáka, tak s koupí neváhejte. Nový nástroj je obrovská motivace. Investice do koníčku je na celý život a radost kterou vám udělá se penězi vyjádřit nedá. Akustický hudební nástroj má velkou výhodu oproti televizi, hrací konzoli nebo mobilu, že funkčně nezastará a pokud se k němu budete chovat slušně, svoji hodnotu si dlouho udrží. Nezřídka se tak akordeon stává předmětem dědictví z generace na generaci.

Na internetu jsem našel novou harmoniku za dobrý peníze. Myslím si, že stačí. Co říkáte?

Rozhodnutí o investici je pochopitelně na každém podle jeho možností a účelu použití (viz bod výše). Komu jde pouze o cenu najde na internetu bezpochyby akordeony za fantastické ceny. Mnoho značek bez historie ale i některé renomované značky vyrábí nízkonákladové řady v Asii. To samo o sobě neznamená nic špatného, ale u tak složitého nástroje jde o kvalitu výrobního procesu a použité materiály. V levných nástrojích je dřevo nahrazováno plastem (typicky hlasové kobylky) a jak známo rezonanční vlastnosti plastu a dřeva jsou nesrovnatelné. Dalším problémem bývá nízká kvalita hlásků, což je nejdůležitější část akordeonu (hlasové jazýčky a ventilky). Nástroje jsou vyrobeny z důvodu jednoduché montáže z větších konstrukčních celků, což znesnadňuje a prodražuje servis. V některých případech může být oprava nemožná.

V čem je přidaná hodnota kvalitního nástroje?

Kromě zmíněné kvality hlásků a materiálů, které mají zásadní vliv na výsledný zvuk, je to snadnost hry – nižší zdvih kláves a menší mechanický odpor, kompaktní rozměry, malý únik vzduchu, kdy se lidově řečeno při hře méně nadřete a složitější partituru lépe vyhrajete.

Nabízíte také bazarové nástroje?

Prodávám pouze nové akordeony s jasným původem a zárukou kvality.

Kde můžu nástroje vidět a vyzkoušet si je?

Vybrané modely si můžete vyzkoušet v Pardubicích po předchozí telefonické domluvě, rád se vám budu osobně věnovat. Pokud se vám více hodí přijet o víkendu, určitě najdeme vhodný termín a budeme tak mít více času vše probrat.

Fungujete také jako e-shop?

Mám rád pokrok, ale myšlenka e-shopu se mi u hudebních nástrojů nezamlouvá. Věřím, že každý kvalitní nástroj má svoji duši a chci, aby měl i svůj osobní příběh. Zasílání poštou je nejen neosobní, ale také rizikové z hlediska možného poškození a rozladění při přepravě. Neberu prodej pouze jako předávku zboží, ale jako zajímavé setkání s muzikanty, jako možnost získání jejich názorů a předání rad a zkušeností z obou stran. Nástroj osobně předvedu a na přání udělám i malý koncert. Mám rád, když zákazník odchází s pocitem spokojenosti, radosti a motivace na nové muzikantské zážitky.

Jakou mám zvolit velikost nástroje?

U akordeonu pro dítě je vhodné se poradit s vyučujícím na ZUŠ. Jinak univerzální velikost je 37 kláves a 96 basů – jde o kompromis mezi velikostí/váhou nástroje a tónovým rozsahem. V případě, že budete hrát v orchestru a věnovat se klasické hudbě je vhodná velikost 41 kláves a 120 basů. Pokud je vaší prioritou skladnost, přenositelnost, váha a hrajete spíše populární hudbu, pak vám doporučím menší velikost 34 kláves a 72 basů.

Co znamená ladění piccolo a musette?

Akordeony v ČR jsou většinou v ladění piccolo, které je univerzálnější a na takový nástroj můžete hrát jakýkoli druh hudby. Musette je francouzské ladění, v západní Evropě velmi populární a vyznažuje se pronikavějším tónem, zní více „rozladěně“ – tón osciluje mezi podladěním a přeladěním o stejnou hodnotu. Pokud bych měl barvu tónu k něčemu přirovnat, tak nejblíže asi k heligonce. Nehodí se na hraní vážné hudby. Nákup nástroje v ladění musette dobře zvažte – jeho použití je omezené a případný odprodej také.

Jaké existují druhy hlasů a v čem je rozdíl?

Hlasy jsou srdcem akordeonu. Obecně čím lepší hlasy, tím dražší nástroj. Kvalitativně máme hlasy základní, duralové nebo superduralové, Tipo a mano (ručně dokončené) a A mano (ruční). Základní hlasy se používají v dětských a základních řadách akordeonů, hlasy duralové už mají zajímavější barvu tónu a Tipo a mano nebo A mano se osazují u profesionálních akordeonů. Pokud nebudete koncertovat v hudebních síních, s komorní filharmonii nebo nevyžadujete excelentní barvu tónu, tak zlatou střední cestu představují hlasy duralové a Tipo a mano.

Co je šachta neboli cassotto?

Jedná se o koncertní nástroje, které navíc, oproti standardním modelům, obsahují hlasy uložené v tzv. šachtě. Zjednodušeně řečeno u vybraných registrů zvuk prochází speciální komorou a díky tomu akordeon vydává kulatější tón připomínající zvuk varhan. Tyto nástroje jsou vhodné zejména pro milovníky vážné hudby, polyfonií anebo pro ty, kterým zvuk klasického akordeonu připadá příliš pronikavý a líbí se jim decentní tón. Nástroj s šachtou si můžete poslechnout například zde.

Co znamená tříhlasý a čtyřhlasý akordeon, který si mám vybrat?

V pravé melodické části je nejběžnější buď tříhlasá nebo čtyřhlasá verze. Tříhlasý akordeon je vhodnější pro děti a pro nenáročné muzikanty – má méně registrů, váhově je lehčí a také levnější. Čtyřhlasý akordeon je nejrozšířenější – navíc je možné dodat v ladění buď piccolo nebo musette (což už tříhlasého nelze). V basové části je vždy buď čtyřhlas nebo pětihlas, který má opět více registrových možností.

Mám zvolit klávesový nebo knoflíkový akordeon?

Obě varianty mají své přednosti. V České republice má výraznou převahu klávesový akordeon, což je dáno historicky tím, že dostupný výukový materiál byl v češtině pouze pro tuto variantu. Kromě toho menšina učitelů umí na knoflíkový nástroj, byť se situace zlepšuje. Výhoda klávesového nástroje kromě již zmíněného také spočívá v tom, že se naučíte klaviaturu a později pro vás bude snadnější se naučit na kterýkoliv klávesový nástroj – piano, klávesy, varhany, harmonium, cembalo. Knoflíkový akordeon má naopak výhodu v tom, že co do velikosti je menší (váha je stejná), dále je lepší z hlediska ergonomie – knoflíky jsou blízko sebe a umožňují přirozené postavení a volné držení pravé ruky, díky řažení knoflíků je možné s minimálním rozpětím prstů obsáhnout velký tónový rozsah až dvě a půl oktávy (na klávesách jednu oktávu). Další velkou předností je možnost snadné transpozice do jiných tónin – hrajete stejný prstoklad ale v jiné tónine. Z těchto důvodů v poslední době knoflíkový akordeon nabývá na významu a popularitě.

Je lepší C-systém (C-griff) nebo B-systém (B-griff) u knoflíkových akordeonů?

Princip hry je stejný u obou. Rozdíl je pouze v osazení pravého hmatníku, C-systém má v první řadě tón C a B-systém tón H. Z toho plyne odlišný prstoklad při hře. V České republice a od nás na východ má výraznou převahu B-systém, v západní Evropě spíše C-systém. Celosvětově má vzrůstající tendenci B-systém.

Jak probíhá nákup?

Skladové modely můžete vyzkoušet a zakoupit hned. Platba probíhá buď převodem na účet (odběr po připsání částky) nebo v hotovosti. V případě nástroje na objednávku pro fyzickou osobu, se skládá záloha ve výši 50% ceny na zálohovou fakturu, zbylá částka se platí při předání nástroje. Dodací doba se liší podle vytíženosti výrobních kapacit. Obvykle je rozmezí dodání 4 – 8 týdnů od objednání. S delší dobou dodání počítejte v období Vánoc a letní dovolené (celý srpen). Nástroje předávám vždy osobně.

Chci koupit nástroj / bederní pás na DIČ – jste plátcem DPH?

Ano jsem plátcem DPH, budete si moct odečíst daň z přidané hodnoty.

Teprve se učím hrát – potřebuji učitele?

Vždy je lepší mít profesionála, který vás vede a dává vám zpětnou vazbu. Pokud ale nemáte a nechcete učitele, pak vám doporučím dělat si nahrávky a pak si je pouštět – autokritika hodně pomáhá. Dále doporučím hrát před publikem a ideálně před někým, kdo je trošku muzikální a toho požádat o upřímnou kritiku. Doporučuji zakoupit nějakou školu hry pro akordeon. Můžete si také stáhnout z internetu volně dostupnou učebnici s rozšířením o improvizaci.