Časté otázky

Vyplatí se investovat do nového nástroje?

Pokud máte doma potomka, který bere chození do hudebky jako nutné zlo, anebo hrajete u ohně případně v hospodě čtvrté cenové, kde na umělecké úrovni vašeho projevu příliš nezáleží a hlavním cílem je „přeřvat dav“, pak je nový nástroj zbytečný luxus. V případě, že se jedná o váš životní koníček, profesi, anebo máte talentovaného žáka, tak s koupí neváhejte. Nový nástroj je obrovská motivace. Investice do koníčku je na celý život a radost kterou vám udělá se penězi vyjádřit nedá. Hra na hudební nástroj je kreativní činnost, což je v dnešní době konzumní zábavy velmi cenné a  duševnímu zdraví velmi prospěšné. Akustický hudební nástroj má velkou výhodu oproti televizi, hrací konzoli, tabletu nebo mobilu, že funkčně nezastará a pokud se k němu budete chovat slušně, svoji hodnotu si dlouho udrží. Nezřídka se tak akordeon dědí z generace na generaci.

Na internetu jsem našel novou harmoniku za dobrý peníze. Myslím si, že stačí. Co říkáte?

Rozhodnutí o investici je pochopitelně na každém podle jeho možností a účelu použití (viz bod výše). Komu jde pouze o cenu najde na internetu bezpochyby akordeony za fantastické ceny. Mnoho značek bez historie ale i některé renomované značky vyrábí nízkonákladové řady v Asii. To samo o sobě neznamená nic špatného, ale u tak složitého nástroje jde o kvalitu výrobního procesu a použité materiály. V levných nástrojích je dřevo nahrazováno plastem (typicky hlasové kobylky) a jak známo rezonanční vlastnosti plastu a dřeva jsou nesrovnatelné. Dalším problémem bývá nízká kvalita hlásků, což je nejdůležitější část akordeonu (hlasové jazýčky a ventilky). Nástroje jsou vyrobeny z důvodu jednoduché montáže z větších konstrukčních celků, což znesnadňuje a prodražuje servis. V některých případech může být oprava nemožná.

V čem je přidaná hodnota kvalitního nástroje?

Kromě zmíněné kvality hlásků a materiálů, které mají zásadní vliv na výsledný zvuk, je to snadnost hry – nižší zdvih kláves a menší mechanický odpor, kompaktní rozměry, malý únik vzduchu, kdy se lidově řečeno při hře méně nadřete a složitější partituru lépe vyhrajete.

Nabízíte také bazarové nástroje?

Prodávám pouze nové akordeony s jasným původem a zárukou kvality. Obecně použité nástroje doporučuji vždy (stejně tak jako nástroje nové) kupovat osobně. U bazarových to platí ještě více, jinak kupujete podle obrázku v dobré víře, že to bude hrát jak si představujete. Jde tedy o risk, kdy se může stát, že jste chtěli ušetřit a ve výsledku utratíte dost peněz a nebudete spokojení. Pokud kupujete použitý nástroj přes inzerát, tak doporučuji kromě osobního vyzkoušení nechat tento nástroj zkouknout také opravářem akordeonů, aby se podíval dovnitř a řekl vám v jakém je nástroj stavu, případně co je třeba dát do pořádku a kolik Vás to bude stát navíc.

Kde můžu nástroje vidět a vyzkoušet si je?

Vybrané modely si můžete vyzkoušet v Pardubicích po předchozí telefonické domluvě, rád se vám budu osobně věnovat. Pokud se vám více hodí přijet o víkendu, určitě najdeme vhodný termín a budeme tak mít více času vše probrat.

Fungujete také jako e-shop?

Mám rád pokrok, ale myšlenka e-shopu se mi u hudebních nástrojů nezamlouvá. Věřím, že každý kvalitní nástroj má svoji duši a chci, aby měl i svůj osobní příběh. Zasílání poštou je nejen neosobní, ale také rizikové z hlediska možného poškození a rozladění při přepravě. Neberu prodej pouze jako předávku zboží a peněz, ale jako zajímavé setkání s muzikanty, jako možnost získání jejich názorů a předání rad a zkušeností z obou stran. Nástroj osobně předvedu a na přání udělám i malý koncert. Mám rád, když zákazník odchází s pocitem spokojenosti, radosti a nadšení na nové muzikantské zážitky.

Jakou mám zvolit velikost nástroje?

U akordeonu pro dítě je vhodné se poradit s vyučujícím na ZUŠ. Jinak univerzální velikost je 37 kláves a 96 basů – jde o kompromis mezi velikostí/váhou nástroje a tónovým rozsahem. V případě, že budete hrát v orchestru a věnovat se klasické hudbě je vhodná velikost 41 kláves a 120 basů. Pokud je vaší prioritou skladnost, přenositelnost, váha a hrajete spíše populární lidovou hudbu, pak vám doporučím menší velikost 34 kláves a 72 basů popřípadě 34 kláves a 96 basů.

Co znamená ladění piccolo a musette?

Akordeony v ČR jsou většinou v ladění piccolo, které je univerzálnější a na takový nástroj můžete hrát jakýkoli druh hudby. Musette je francouzské ladění, je populární nejvíce ve Francii a Skotsku a vyznačuje se pronikavějším tónem, zní více „rozladěně“, což znamená že tón osciluje mezi podladěním a přeladěním o stejnou hodnotu. Nehodí se na hraní vážné hudby. Nákup nástroje v ladění musette dobře zvažte – jeho použití je omezené a případný odprodej také.

Jaké existují druhy hlasů a v čem je rozdíl?

Hlasy jsou srdcem akordeonu. Obecně čím lepší hlasy, tím dražší nástroj. Kvalitativně máme hlasy základní, duralové nebo superduralové, Tipo a mano (ručně dokončené) a A mano (ruční). Základní hlasy se používají v dětských a základních řadách akordeonů, hlasy duralové mají o něco zajímavější barvu tónu a jsou pro vážnější hobby hráče a Tipo a mano nebo A mano se osazují u profesionálních koncertních akordeonů. Záleží tedy na účelu použití a samozřejmě osobním vkusu a nárocích. Úplně obecně řečeno, pokud budete hrát lidovky a populární hudbu, tak si vystačíte se základními a duralovými hlasy. Pokud už berete hru profesionálně, hrajete vážnou hudbu a spokojíte se s nejlepším co existuje, tak volte Tipo a mano nebo A mano.

Co je šachta neboli cassotto?

Jedná se o koncertní nástroje, které navíc, oproti standardním modelům, obsahují hlasy uložené v tzv. šachtě. Zjednodušeně řečeno u vybraných registrů zvuk prochází speciální komorou a díky tomu akordeon vydává kulatější tón trochu připomínající zvuk varhan. Tyto nástroje jsou vhodné zejména pro milovníky vážné hudby, polyfonií anebo pro ty, kterým zvuk klasického akordeonu připadá příliš pronikavý a líbí se jim decentní tón. Nástroj s šachtou si můžete poslechnout například zde.

Co znamená tříhlasý a čtyřhlasý akordeon, který si mám vybrat?

V pravé melodické části je nejběžnější buď tříhlasá nebo čtyřhlasá verze. Tříhlasý akordeon je vhodnější pro děti a pro nenáročné muzikanty – má méně registrů, váhově je lehčí a také levnější. Čtyřhlasý akordeon je nejrozšířenější – navíc je možné dodat v ladění buď piccolo nebo musette (což už tříhlasého nelze). Pro nejnáročnější existuje i pětihlasá varianta. V basové části je vždy buď čtyřhlas nebo pětihlas, který má opět více registrových možností.

Mám zvolit klávesový nebo knoflíkový akordeon?

Obě varianty mají své přednosti. V České republice má výraznou převahu klávesový akordeon, což je dáno historicky tím, že dostupný výukový materiál byl v češtině pouze pro tuto variantu. Kromě toho zatím menší část učitelů umí na knoflíkový nástroj, ale situace se v poslední době vyrovnává a zejména talentovaným dětem s vizí studia na konzervatoři je doporučován knoflíkový nástroj. Výhoda klávesového nástroje spočívá v tom, že se naučíte klaviaturu a později pro vás bude snadnější se naučit na kterýkoliv klávesový nástroj – piano, klávesy, varhany, harmonium, cembalo. Nebo naopak pokud už jste hráli na piano, tak máte perfektní základ pro hru na klávesový akordeon. Knoflíkový akordeon má výhodu v tom, že co do velikosti je kompaktnější, ale váhově je stejný nebo nepatrně těžší (více táhel ke knoflíkům). Knoflíkový akordeon je lepší z hlediska ergonomie pravé ruky – knoflíky jsou blízko sebe a umožňují přirozené postavení a volné držení pravé ruky, díky řazení knoflíků je možné s minimálním rozpětím prstů obsáhnout velký tónový rozsah až dvě a půl oktávy (na klávesách jednu oktávu). Další předností je možnost snadné transpozice do jiných tónin – hrajete stejný prstoklad ale v jiné tónině. Z těchto důvodů v poslední době knoflíkový akordeon nabývá na popularitě u profesionálních hráčů na konzervatořích a akademiích hudebních umění.

Je lepší C-systém (C-griff) nebo B-systém (B-griff) u knoflíkových akordeonů?

Princip hry je stejný u obou. Rozdíl je v osazení pravého hmatníku, C-systém má v první řadě tón C a B-systém tón H. Z toho plyne odlišný prstoklad při hře. V České republice a od nás na východ má výraznou převahu B-systém, v západní Evropě spíše C-systém. Celosvětově má vzrůstající tendenci B-systém.

Jak probíhá nákup?

Skladové modely můžete vyzkoušet a zakoupit hned. Platba probíhá buď převodem na účet (odběr po připsání částky) nebo v hotovosti při předání nástroje. V případě nástroje na objednávku pro fyzickou osobu, se skládá záloha ve výši 100%. Dodací doba se liší podle vytíženosti výrobních kapacit a podle aktuální situace dodavatelů materiálu. Pokud je akordeon skladem v Itálii tak dodání bude trvat cca 3 týdny, jinak 2-6 měsíců. S delší dobou dodání počítejte v období Vánoc a letní dovolené (celý srpen). Nástroje předávám vždy osobně.

Teprve se učím hrát – potřebuji učitele?

Vždy je lepší mít profesionála, který vás vede a dává vám zpětnou vazbu. Pokud ale nemáte a nechcete učitele, pak vám doporučím dělat si nahrávky a pak si je pouštět – autokritika hodně pomáhá. Dále doporučím hrát před publikem a ideálně před někým, kdo je trošku muzikální a toho požádat o upřímnou kritiku. Doporučuji zakoupit nějakou školu hry pro akordeon.

Doporučíte nějaké užitečné doplňky k akordeonu?

Pokud nástroj přenášíte, tak jednoznačně doporučuji zakoupit batoh na akordeon. V České republice akordeonové batohy vyrábí firma Techgal, sám batoh používám a jsem velmi spokojen. Z dalších doplňků co nejlehčí skládací stojánek na noty. Pokud se živíte muzicírováním, tak nějakou LED lampičku na stojánek. Pokud chcete jít s dobou a neřešíte finance, tak velmi šikovná kombinace je naskenovat všechny noty do tabletu s velkou úhlopříčkou displeje – například do aplikace forScore a k tomu pořídit bezdrátovou Bluetooth „šlapku“ na otáčení not. To vyřeší několik problémů – nepotřebujete světlo, vítr vám nebude obracet listy, nemusíte tahat těžkou kupu not, nemusíte v notách přehrabovat – v tabletu máte vše strukturované a umožní vám vytvářet seznamy skladeb například na svatbu, oslavu a také rychle vyhledávat a dělat si tam poznámky.

Četl jsem o akordeonovém bederním pásu – má to vážně nějaký smysl?

Pokud si zahrajete čtyřikrát do roka u ohně a jednou na Vánoce, tak to pro vás velký smysl nemá. V případě, že hrajete pravidelně nebo máte děti, které teprve rostou a hrají na akordeon, pak to má velký význam v prevenci. Doteď se bohužel na zdraví hráčů příliš nekoukalo. Když si popovídáte se staršími akordeonisty, je jasné, že zde vzniká problém, který je dobré řešit ještě před tím, než vznikne. Chci se dozvědět o bederním pásu více ->>.